sağ kol ağrısı nedenleri

sağ kol ağrısı,sağ kol ağrısı nedenleri

Omuz kapanı hastalığı, omuz ve kol ağrıları

Torasik çıkış sendromu (TÇS); omuz, kollar ve elleri etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık hem hastalar, hemde doktorlar için oldukça karışık bir durumdur. Omuz, kol ve el ağrıları olan bir insanda TÇS teşhisi koymak ve bunu ispat etmek oldukça zordur. Teşhis genellikle omuz, kol ve ellerde ağrı yapan diğer hastalıkların olmadığına karar verildikten sonra konulur.

Anatomi

Boynun yan tarafından çıkıp kol ve ellere doğru yol alan damar ve sinirler, boyundan ayrıldıktan sonra köprücük kemiği (klavikula), birinci kaburga ve iki boyun kasının oluşturduğu (skalen kaslar) dar bir alandan geçerler. Bu dar alana torasik çıkış adı verilir. Boyunda iki omur arasından çıkan sinirler çıktıktan hemen sonra birbirleriyle birleşerek ve tekrar ayrılarak ağlar oluştururlar ve omuz çevresine dallar verdikten sonra kola giden 3 ana siniri oluştururlar. Bu sinirler; radial sinir (el sırtı, kolun yanı, baş parmak), median sinir (baş parmak, 2.ve3. parmak ve 4. parmağın yarısı) ve ulnar sinirdir (serçe parmak, 4. parmağın yarısı, kolun iç tarafı). TÇS da her üç sinir etkilenmekle birlikte daha çok kolun iç yanından küçük parmak, yüzük parmağının yarısının hissiyatını ve parmaklar arasındaki kasların sinirlerini sağlayan ulnar sinir etkilenir. TÇS ayrıca kola giden atardamarları ve toplardamarları da etkiler, buna bağlı olarak ellerde şişmeler ve üşüme olabilir.

Sebepleri
Torasik çıkışta omuz, kol ve ellere giden sinir ve damarları sıkıştıran birçok ihtimal vardır. Fazla bir kaburganın olması, yada 7.boyun omurlarının yan çıkıntılarının gereğinden uzun olması, köprücük kemiğinde iyileşmiş kırıklar, boyun kaslarında yaralanmalar veya spazm vs gibi sebepler, en sık rastlanan sebeplerdir. Ayrıca düşük omuz, uzun süre ağır yük taşıma, omuz seviyesinin üzerinde yapılan fiziksel aktiviteler, kamburluk diğer önemli sebeplerdir.

Belirtileri
Bir veya iki kolda (özellikle sağ kol, el) ağrı, kuvvetsizlik, uyuşma, karıncalanma, şişme, yorulma, ve üşüme sık rastlanan şikayetlerdir. Bu belirtilerin tamamı boyun fıtığı ve kireçlenmeleri, karpal tünel sendromu, omuzdaki tendinit ve bursitlerle aynı belirtilerdir.

Teşhis
Teşhis hastanın ifadelerine ve muayene bulgularına göre konulur. düz röntgen bazı sebepleri gösterebilir. EMG, MR, dopler ultrasonografi gibi ileri tetkik metotlarından yararlanılabilir.

Önleme ve tedavi
TÇS nın esas tedavisini omuz çevresi ve boyun çevresi kaslarına yönelik egzersizler oluşturur. İyi bir duruş eğitimi ve dengeli kas yapısı torasik çıkışı genişleterek baskıları en aza indirir.

Ağırlık taşıma, itme, çekme zararlıdır.
Stres kas spazmına yolaçarak torasik çıkışı daraltır. Boynu çevirerek arkaya bakmak zararlıdır.

Uzun süreli omuz seviyesinin üzerinde çalışmak zararlıdır.

Hasta omuzda ağır çantalar taşımamalıdır.

Omuz elavatörleri ( kaldırıcı kasları) güçlendirilmelidir.

İri göğüslü kadınlarda uygun sütyen giyilmeli yada göğüsler plastik olarak küçültülmelidir.

Fazladan bir kaburga varsa cerrahi olarak çıkarılabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon omuz çevresindeki ve boyun kaslarını gevşetir ve bu kaslardaki spazmı giderir.

Boyun ve omuz koruma prensiplerine dikkat edilmelidir.

kaynak

SocialTwist Tell-a-Friend

6 thoughts on “sağ kol ağrısı nedenleri

  1. 3 yıldır omuz kol ve el ağrısı çekiyorum 68 yaşındayım ellerim şişiyor kuru iğne tedavisi fizik tedavi gördüm iyileşemedim ne önerirsiniz

  2. sol kolum cok halsiz yaklasik bir bucuk yil oluyo sol kolumun arkasindaki kemigimde igne batarcasina agiriyor.bu iki gunde sag kolumdada agri ve halsizlik var.doktora gitmedim kotu bisey cikacak diye acaba pespese iki cocuk dogurdum ve surekli kucagimda tasidim agrilar o yuzden olabilirmi ve bana ne onerirsiniz simdiden tesekkurler

  3. konunun uzmanı olmadığımız için size bir bilgi veremeyeceğiz.. Uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz

  4. yaklasık 5 senedır sag el ağrısı cekiyorum ve tedavimi tam olmasada uyguladım ama sonuc aynı elimden kan aldırdım ve damar bulunamadı ve birkac ay sonra agrılar meydana geldi.ve yıne aynı sekilde devam edıyor ve simdide sag omuzum agrıyor fizik genelde iyi olmuyor igne ve ameliyatta istemiyorum is yapmak yada yapmamakla ilgili olsada agrılarım artıyor .son 2 gundur omuz ve sag elim agrıyor gitmedik doktor kalmadı sizdende fikir almak istiyorum ve ilgilendiğiniz için simdiden tesskkur ederim…..

  5. Merhaba Ayşe Hanım,
    Ben kitap okumayı çok seven birisiyim. Ve özellikle psikoloji ve kişisel gelişim üzerine kitaplar okuyorum.. Sağlıkla ilgili olarak şunu öğrendimki bütün psikolojik sorunlarımızı bir şekilde fiziki problem olarak yaşıyoruz. İnsan düşünce gücüyle hem kendini hasta edebilir hemde hastaysa iyi edebilir. Okuduğum kitaplarda insanların düşünce şeklini değiştirerek kanserden kurtulduğunu, felçli iken ayağa kalkıp yürüdüğünü gördüm. size Bilinçaltının Gücü adlı Joseph Murphy nin kitabını tavsiye ederim..iyi günler.

  6. meraba 3 yada 4 aydır sağ kolum dirseksegin tam alt kısmı aralıklarla bazen çok bazende az şiddetli agrıma var özellikle yüzük ve orta parmagımı haraket ettirince oluyor ve bu agrılararın sıklıgı ve şiddeti artı
    yor ve buda yetmezmiş gibi elim le birşey tutarken veya kaldırırken kol güzüm azaldı yumruk sıkmakta zorlanıyorum kaldırmaktada beni baya zorluyor okudugum kadarıyla benim boynumdan bi şikayetim yok ama bu ağrı gittikçe arması canımı sıkıyor 36 yaşındayım ilaçta kullandım krem de bi faydası olmadı bana kesin bişey söylerseniz sevinirim bütün arkadaşlara geçmiş olsun dileklerim le

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir