thomas alva edisonun yaptiği işler neler

thomas alva edisonun yaptiği işler neler

Thomas Edison, thomas alva edisonun yaptiği işler neler

Buluşları

Ana madde: Ampul

1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti.[12]Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı.[13] 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883’de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlamasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Menlo Park
Edison’un Menlo Park Laboratuarı

Edison’un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey’deki ilk endüstriyel araştırma laboratuarıydı. Sürekli olarak teknolojik keşifler ve geliştirmeler-iyileştirmeler yapmak gibi özel bir amaç için kurulmuş ilk kurumdu.[16] Edison birçok icadını resmi olarak bu labaratuarda üretmiş, birçok çalışanı onun direktifleri doğrultusunda bu icatların araştırma ve geliştirmesinde görev almıştır.

Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralık’ında Edisonun labaratuar asistanı olarak görevine başlamıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur. Hammer’ı özel kılansa elektrik ampulünün icadındaki ve bu aletin geliştirme ve testleri sırasındaki çalışmalarıdır. Hummer 1880’de Edison’un lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkiideki ilk yılında Francis Robbins Upton’ın genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edison’a göre Hammer elektrik ampulünün bir öncüsüdür. 1000e yakın patenti bulunmaktadır.

, thomas alva edisonun yaptiği işler neler

Thomas Edison’un icadının çalışma şeklini sergilemek üzere geliştirdiği Menlo Park’taki ilk ampulu

Edison bulb, thomas alva edisonun yaptiği işler neler

Light bulb, thomas alva edisonun yaptiği işler neler

223898 numarayla Amerikan patentine sahip Elektrik Ampulu

button, thomas alva edisonun yaptiği işler neler
D .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

10 Comments

  1. gerçektende bayabi işlerle uğraşmış onu tebrik ederim…!!! =) =) :) : )

  2. slm arkadaslar ben edison hepinizi seviyorum

  3. edisonu çok seviyorum

  4. edison biz insanlara çok kolaylıklar sağladı çook teşekkür ederim edison

  5. okan doğru dedi

  6. arkadaşlar hepinizi katılıyorum

  7. edison sen çoq muhterem bir insansın bravo

  8. edison yaptı emme elektirede zam geldi

  9. çoooooooooooooooooooooooook güzel

  10. bunu hiç sevmedim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>